The possible opponents of AEK in the 2nd qualifying round of the Conference League

by
The possible opponents of AEK in the 2nd qualifying round of the Conference League

Her potential opponents in 2nd qualifying round of the Conference League, AEK learned!

The pair with which the Union will meet will come out of the draw that will take place on Wednesday afternoon (19/6) in Nyon, while its opponent will be one of the teams that will qualify from the 1st qualifier.

At the same time, its possible opponents will be the teams that will be excluded from the 1st qualifying round of the Europa League.

This year’s European trip of AEK will start on July 25, while the rematch will take place one week later, on August 1. As for the pair he will be paired with in the 3rd qualifier, he will find out in the July 22 draw.

On Wednesday morning, the nine will leave UEFA subgroup and thus AEK’s potential opponents will be limited to four or five teams.

The possible opponents of AEK in the 2nd qualifying round of the Conference League:

Velez Mostar – Inter Club

Floriana – Tre Pene

Torpedo – Millsamy Orey

Siauliai – Levantia Tallinn

Balla Town – Payde Limnamescond

Malisheva – Buduchnost Podgorica

Athletic Club Escaldes – Didelegh

Marsakhlok – Partizani

Auda – Torsav

Jarvan – Linfield

Noa – Skedia

Tikves – Breidablik

Mornar – Dinamo Tbilisi

Strassen – Kuopio

Vaasa – Zalgiris

Torpedo Kutaisi – Tirana

Shelburne – Josephs

Aktobe – Sarajevo

Well done – Nomads

Vikingur – Liepaja

Minsk – Fiorita

Caernapphon – Crusaders

Talina Calef – Urtatou

Valour – Blaznia

Magpies – Derry City

The pairings of the 1st qualifying round of the Europa League, from which an opponent of AEK may also emerge:

Elfsborg (Sweden) – Paphos (Cyprus)

Paksi (Hungary) – Kornibul (Romania)

Botev Plovdiv (Bulgaria) – Maribor (Slovenia)

Sherif Tiraspol (Moldova) – Zire (Azerbaijan)

Ruzoberok (Slovakia) – Tobol (Kazakhstan)

Liapi (Kosovo) – Vistula Krakow (Poland)

The teams that will join AEK in the 2nd qualifier of the Conference League:

Drita (Kosovo), Bran, Tromsø (Norway), Hacken (Sweden), Torshavn (Faroes), Polissia Zhytomyr (Ukraine), Radniski (Serbia), Slask Wroclaw (Poland), Progres (Luxembourg), Imperia (Georgia), Puskas Academy (Hungary), CSKA 1948 (Bulgaria), Cherno More Varna (Bulgaria), Sabah, Sumgagit (Azerbaijan), St. Patrick’s Athletic (Ireland), Zibru Chisinau (Moldova), Ilves Tampere (Finland), Neman Grodno (Belarus), Cliftonville (N. Ireland), Transwest Vilnius (Lithuania) and Sliema (Malta).

Source: Sport Fm

You May Also Like

Recommended for you

Immediate Peak